а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размеси

размесат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31221
1. Промеша нешто густо, изгмечи.
Англиски: knead Албански: gatuaj
Примери:
Ја размесив веќе глината.
Размеси тесто.
2. Со месење направи тесто на лебови.
Англиски: knead Албански: gatuaj, ngjesh
Употреба: Ботаника
Примери:
Го размеси лебот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК