а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размери

размерат
Вид збор: Глагол, свршен
Измери, определи со мерење димензии.
Англиски: measure
Примери:
Уште еднаш ја размерија собата.
Изведенки
1. размерува несв.
размеруваат
2. размерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи