а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размена

Вид збор: Именка, женски род
Разменување на едно нешто за друго.
Англиски: exchange Албански: shkëmbim
Употреба: Разговорно
Примери:
Размена со обострана согласност.
Во размена.
Размена на впечатоци, мислења, погледи.
Размена на опит.
Размена на материјата.
Надворешнотрговска размена.
Стоковна размена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи