а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размекне

размекнат; размекнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50592
1. Направи нешто да стане меко, да омекне.
Англиски: soften
Примери:
Врнежите ја размекнаа земјата.
2. Воздејствува врз некого да стане душевно мек, попустлив.
Англиски: soften
Употреба: Разговорно
Примери:
Музиката му ја размекна душата.
3. (се размекна) Стане мек.
Англиски: soften
Примери:
Асфалтот се размекнал од сонцето.
4. Стане душевно мек, попустлив.
Англиски: soften
Употреба: Разговорно
Примери:
Тогаш и тој се размекна.