а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размекнат

размекнатиот
Вид збор: Придавка
1. Што е омекнат, смекнат, што станал мек или помек.
Англиски: softened
Примери:
размекнат маргарин
2. попустлив, одоброволен
Англиски: acquiescent
Употреба: Преносно значење
Примери:
размекнати родители
размекната наставничка
Изведенки
1. размекнато прил.
(прен.) Попустливо, одоброволено.
Пример: Дејствуваше размекнато.
2. размекнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи