а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размајтапи

(се) размајтапат
Вид збор: Глагол, свршен
Се шегува, се подбива, се потсмева, се мајтапи повеќе или уште повеќе.
Англиски: joke
Примери:
Младите девојки се размајтапија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи