а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размајтапен

размајтапениот
Вид збор: Придавка
Што сака да прави мајтап, да се мајтапи повеќе или уште повеќе.
Употреба: Разговорно
Примери:
размајтапено момче
размајтапена младина
Изведенки
1. размајтапено прил.
Шегобијно, потсмешливо.
Пример: Се смее размајтапено.
2. размајтапеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК