а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размачка

размачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави со мачкање тенок слој врз некоја површина.
Англиски: spread Албански: lyej, shtrij
Примери:
Треба да ја размачкате бојава.
2. Со мачкање извалка.
Англиски: smear
Примери:
Не ги избриша прозорците, само ги размачка.
3. (се размачка) Стане измачкано, со мачкање извалкано.
Англиски: smear Албански: njollosem, përlyhem
Примери:
Не излезе убаво, гледај како се размачкала бојата.
4. (се размачка) Стане смачкано.
Англиски: mush
Примери:
Јагодите се размачкале во ќесето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи