а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размагнетизира

размагнетизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Престане, престанува да има моќ на магнет, престане, престанува да привлекува, спротивно од магнетизира.
Англиски: demagnetize
Употреба: Преносно значење , Физика
Примери:
Како да го размагнетизирам кучево, постојано оди по мене.
Изведенки
1. размагнетизам м.
размагнетизмот
2. размагнетизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи