а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размав

размавот
Вид збор: Именка, машки род
Широчина, обем на некоја дејност, движење и сл.
Англиски: range
Примери:
Ме изненади размавот на индустријата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи