а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

размавта

размавтат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне силно со нешто да ниша, клати.
Англиски: wave Албански: valëvit, tund
Примери:
Ги размавта рацете.
2. (се размавта) Почне да се мавта.
Англиски: wave Албански: tund, bëj me dorë
Примери:
Алиштата се размавтаа на ветрот.
Тој се размавта со рацете да го забележат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи