а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлулан

разлуланиот
Вид збор: Придавка
Што е несигурен, разнишан.
Англиски: shaken
Употреба: Преносно значење
Примери:
разлулана самодоверба
разлулана позиција
Изведенки
разлуланост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи