а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлуден

разлудениот
Вид збор: Придавка
1. Што е умствено растроен во нагласена мера; станал луд или уште полуд.
Англиски: crazy
Примери:
разлуден човек
2. Непромислен, неразумен во голема мера.
Англиски: crazy
Употреба: Преносно значење
Примери:
разлудени постапки
Таа е разлудена до тој степен што може да направи сѐ.
Изведенки
разлуденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи