а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлоши

разлошат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да стане лош, зол.
Албански: bëj të keq
Примери:
Внимавај, пак ќе го разлошиш детето.
2. (се разлоши) стане лош
Албански: bëhem i keq
Примери:
Се разлошија луѓево.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи