а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлошен

разлошениот
Вид збор: Придавка
Што престанал да биде добар; станал лош или уште полош.
Англиски: spoiled
Примери:
разлошени деца
разлошени соседи
Изведенки
разлошеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи