а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разложен

разложниот
Вид збор: Придавка
добар, протолкуван
Англиски: argumented
Примери:
разложен одговор
разложна постапка
Изведенки
1. разложно прил.
Образложено, добро протолкувано.
Пример: Таа одговори чесно и разложно.
2. разложност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи