а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлог

мн. разлози
Вид збор: Именка, машки род
причина
Англиски: reason
Примери:
Од кои разлози?
без разлог
приведе разлози, наведе разлози
FlexiMac
 менување на македонски глаголи