а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

различување

Вид збор: Именка, среден род
1. разликување
Англиски: difference Албански: dallim
2. разубавување
Англиски: embellishment Албански: stolisje, zbukurim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи