а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

различен

различни
Вид збор: Придавка
1. Кој се одделува со своите црти, нееднаков.
Англиски: different Албански: i ndryshëm
Примери:
Луѓе со различни сфаќања.
2. секаков, разнообразен, севозможен
Англиски: varying Албански: ndryshme
Примери:
Се преземаат различни мерки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи