а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлистува

(се) разлистуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (се) разлисти
Албански: gjethon, vesh me gjethe
Употреба: Ботаника
2. За книга, тетратка - обрнува лист.
Англиски: leaf Албански: shfletoj
Примери:
Разлистувајќи ги материјалите од седницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи