а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлисти

разлистат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За растение, дрво - се развие, се покрие со лисја.
Англиски: leaf Албански: gjethon
Употреба: Ботаника
Примери:
Да разлистат планињето.
2. (се разлисти) Се покрие со лисја.
Албански: gjethon
Употреба: Ботаника
Изведенки
1. разлистен прид.
разлистениот
Стане обвиен со лисје.
Пример: Разлистени дрвја. Расзлистен даб.
2. разлистеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи