а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлипа

разлипаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого да почне силно и гласно да плаче, да липа.
Англиски: sob Албански: bëj të dënes, rënkoj
Примери:
Пак го разлипа детето.
2. (се разлипа) Почне да липа.
Англиски: sob Албански: dënes, rënkoj
Примери:
Се разлипа старецот како дете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи