а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разликува

(се) разликуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) различи
Англиски: differentiate Албански: dallon
Примери:
Не се разликуваат меѓу себе.
Изведенки
разликувачки прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи