а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлика

мн. разлики
Вид збор: Именка, женски род
1. Несходство, различност во нешто.
Англиски: difference Албански: dallim
Примери:
Немаше голема разлика во нивните сфаќања.
Разликата меѓу доброто и злото.
За разлика од.
(не) Прави разлика.
Суштествена разлика.
(разг.) Без разлика.
2. Остаток, вишок што се јавува меѓу две суми, големини.
Англиски: difference Албански: dallim
Примери:
Разликата изнесува само 100 денари.
(разг.) Височинска разлика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи