а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлиже

разлижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со лижење, триење истроши.
Англиски: wear off Албански: konsumohet, hahet
Примери:
Брзо ги разлижале фотелјите.
2. (се разлиже) Со лижеше, со триење се истроши, се излити
Англиски: wear off Албански: hahet, harxhohet, konsumohet
Примери:
Се разлижал штофот
3. Почне да лиже нешто.
Англиски: lick Албански: lëpij
Примери:
Многу си се разлижал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи