а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлижан

разлижаниот
Вид збор: Придавка
1. Што е истрошен, износен на сите страни, насекаде.
Англиски: worn-out
Примери:
разлижани панталони
разлижана облека
2. Измазнет со лижење.
Англиски: licked
Примери:
разлижана коса
разлижани и измазнети раце
FlexiMac
 менување на македонски глаголи