а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлигави

(се) разлигават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да му течат лиги, стане лигав.
Англиски: slime Албански: jargoj
Примери:
Си се разлигавил како некое дете.
2. Почне многу да плаче.
Англиски: whine Албански: qan shumë
Употреба: Разговорно
Примери:
Пак се разлигави за ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи