а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлигавен

разлигавениот
Вид збор: Придавка
1. Што е лигав.
Англиски: slimy
Примери:
Разлигавено лице.
2. Растопен, во полутечна состојба.
Англиски: melted
Употреба: Преносно значење
Примери:
разлигавен снег
разлигавен пудинг
3. разгален, распуштен
Англиски: spoiled
Употреба: Преносно значење
Примери:
разлигавена девојка
Мартин е многу разлигавено момче.
Изведенки
разлигавеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи