а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлета

(се) разлетаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да лета на разни страни.
Англиски: fly away Албански: fluturoj gjithkah
Примери:
Се разлетаа врапчињата.
2. Почне да бега на разни страни.
Англиски: disperse Албански: shpërndaj gjithkah
Употреба: Преносно значење
Примери:
За миг се разлетавме сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи