а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлепи

разлепат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За плакати и слично - излепи на разни страни.
Англиски: post Албански: ngjis gjithkah
Примери:
Требаше брзо да ги разлепи плакатите што ми ги дадоа.
2. Оддели нешто залепено.
Англиски: separate Албански: ndaj
Примери:
Одвај го разлепи листот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи