а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлелека

разлелекаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого на почне да лелека, да плаче.
Англиски: wail Албански: bën të qaj, të lebetis
Примери:
Се ти ќе го разлелекаш детето.
2. (се разлелека) Почне многу да лелека.
Англиски: wail Албански: lebetis shumë
Примери:
Што си се разлелекала толку?
Изведенки
1. разлелекува несв.
(се) разлелекуваат
2. разлелекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи