а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлелее

разлелеат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се лелее повеќе или уште повеќе на разни страни.
Англиски: wave
Примери:
Кога ветре ќе го разлелее езерото.
Се разлелеаја знамињата закачени на бандерите.
Изведенки
1. разлелејува несв.
(се) разлелејуваат
2. разлелејување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи