а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлее

разлеат; разлеј, разлејте; разлеав, разлеаја; разлеал; разлеан; разлеев, разлееја; разлеел; разлеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7907
1. Исипе, истури течност од сад.
Англиски: spill Албански: derdh
Примери:
Внимавај да не ја разлееш водата.
2. Налее на разни места, преточи.
Англиски: pour Албански: derdh
Примери:
Го разлеа виното во чаши.
3. За река - ги исполни со вода околните места.
Англиски: swamp Албански: mbush
Примери:
Кога Вардар ќе ги разлее водите.
4. Исипе во калап, растопи.
Англиски: cast Албански: derdh
Примери:
Го разлеа среброто.
5. (се разлее) За река, вода - излезе од коритото; од садот.
Англиски: swamp Албански: derdh
Примери:
Секоја пролет реката ќе се разлееше.
6. (се разлее) Потече во разни правци, се разнесе.
Англиски: spread Албански: përhap
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
И мелодијата се разлеа во ноќната тишина.