а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлеаност

(едн.) разлеаноста
Вид збор: Именка, женски род
нејасност во репродукцијата
Англиски: blurred
Примери:
Имам гледано повторени забавени снимки во кои успорувањето предизвикува разлеаност на брзите движења.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи