а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлачи

разлачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оддели младо животно, цицалче од мајка му.
Англиски: separate Албански: ndaj nga thithja
Примери:
Ги разлачи ли јагнињата?
2. Раздели некого од неговите блиски.
Англиски: separate Албански: ndaj
Примери:
И ги разлачија едни од други.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи