а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлази

(се) разлазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За дете – почне веќе да лази.
Англиски: crawl Албански: zvarritet
Примери:
Се разлази веќе детево.
2. размрда, раздвижи
Албански: lëviz
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се разлазија агенти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи