а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлае

разјалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раздразни куче за да почне да лае.
Англиски: bark Албански: shtin të leh
Примери:
Тивко, ќе ги разлаеш кучињата.
2. (се разлае) За куче - почне многу да лае.
Англиски: bark Албански: leh shumë
Примери:
кучињата се разлајале.
3. (се разлае) Почне многу да зборува, дрдори
Англиски: blab Албански: llomotis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пак ти нешто си се разлајала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи