а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разлади

разладат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да стане ладно или уште поладно.
Англиски: cool off Албански: ftoh
Примери:
Разлади го првин млекото, па ќе го испијам.
2. За живи суштества - направи да им стане пријатно ладно.
Англиски: freshen up Албански: freskoj
Примери:
Пушти малку вода да ме разлади.
3. (се разлади) Стане ладен или уште поладен.
Англиски: cool off Албански: ftohet
Примери:
Се разлади веќе времево.
4. За живи суштества - не чувствува повеќе голема жештина.
Англиски: freshen up Албански: freskoj
Примери:
Се измивме и се разладивме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи