а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разземе

разземат
Вид збор: Глагол, свршен
При купување - разграба, раздига.
Англиски: buy off Албански: marr, grabit
Употреба: Економија
Примери:
Брзо ги раззедоа портокалите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи