а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раззелени

раззеленат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Добие зелена боја, озелени.
Англиски: green Албански: gjelbëron
Примери:
Да раззеленат ливаѓето.
2. (се раззелени) Стане зелен.
Англиски: turn green Албански: gjelbëroj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи