а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разжнее

(се) разжнеат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне поинтензивно да жнее.
Англиски: harvest
Примери:
Кога се разжнеа, нивата беше брзо готова.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи