а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разжести

(се) разжестат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се налути, се разлути, се разгневи.
Англиски: exite
Примери:
Сепак, по тие зборови, тој не се навреди, не се разжести.
Слушај ваму, - се разжести тој, - кога не разбираш, седи си мадро и слушај.
2. разгорешти
Изведенки
1. разжестува несв.
(се) разжестуваа
2. разжестување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи