а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разжестен

разжестениот
Вид збор: Придавка
1. Што е разлутен, гневен.
Англиски: enraged
Примери:
разжестен народ
2. Што изразува лутина, гнев.
Англиски: enraged
Примери:
разжестен поглед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи