а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разжени

разженат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раскине брак, разведе сопрузи.
Англиски: divorce Албански: divorcoj, ndaj
Примери:
Со својата убавина женет ќе разженеше.
2. (се разжени) се разведе
Англиски: divorce Албански: divorcohem, ndahem
Примери:
Набрзо по свадбата се разженија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи