а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разжари

разжарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Претвори во жар.
Албански: bëhet prush
Примери:
Го разжари огништето.
2. Силно разгори.
Англиски: flare up Албански: kallet fuqishëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи