а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разжали

разжалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растажи некого, предизвика жал.
Англиски: sadden Албански: vreros, pikëlloj
Примери:
Веста за смртта на момчето ги разжали сите.
2. (се разжали) Се поддаде на чувството на жал, се растажи.
Англиски: sadden Албански: vrerosem, pikëllohem
Примери:
Кога се сети за тоа, многу се разжали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи