а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разжаби

разжабат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (за нозе, уста) Рашири преку мера.
Албански: hap
Примери:
Го разжаби детето.
2. (се разжаби) се рашири
Албански: hapem
Примери:
Се слизна и се разжаби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи