а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разедначи

разедначат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи, истакне разлика меѓу слични нешта.
Англиски: disunite
Примери:
Продавачот ја разедначи стоката со мал фелер од другата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи