а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разедини

разединат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раздели, оддели едно нешто од друго.
Англиски: divide Албански: ndaj, përçaj
Примери:
Не можеш никако да ги разединиш, толку се добро слепени.
2. Раздели еден од друг, наруши единство.
Англиски: disunite Албански: përçaj
Примери:
Никаква сила не можеше да не разедини.
Непријателот сакаше да не разедини.
3. (се разедини) се раздвои, се раздели
Англиски: separate Албански: ndahet
Примери:
По тој конфликт се разединивме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи