а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздупи

раздупат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи дупки на нешто.
Англиски: drill Албански: biroj, shpoj
Примери:
Ја раздупи масата.
2. Со дупење направи отвор на нешто.
Англиски: drill Албански: biroj, shpoj
Примери:
За да раздупи внатре и да тече повеќе вода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи